
Ohmite
Product No:
L100J2K5
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
RES CHAS MNT 2.5K OHM 5% 100W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
14.4685
14.4685
10
13.0226
130.226
25
11.57556
289.389
50
10.85204
542.602
100
10.12852
1012.852
250
9.622056
2405.514
500
9.224158
4612.079
1000
8.95375
8953.75
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Ohmite |
| Series | 270 |
| Package | Bulk |
| Features | Flame Retardant Coating, Safety |
| Tolerance | ±5% |
| Lead Style | Solder Lugs |
| Resistance | 2.5 kOhms |
| Composition | Wirewound |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 100W |
| Package / Case | Radial, Tubular |
| Product Status | Active |
| Mounting Feature | Brackets (not included) |
| Size / Dimension | 0.752" Dia x 6.500" L (19.10mm x 165.10mm) |
| Coating, Housing Type | Vitreous Enamel Coated |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 350°C |
| Temperature Coefficient | ±260ppm/°C |