
Ohmite
Product No:
L100J500E
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
RES CHAS MNT 500 OHM 5% 100W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
14.668
14.668
10
13.33705
133.3705
25
12.00344
300.086
50
10.33619
516.8095
100
9.50266
950.266
250
9.002504
2250.626
500
8.669092
4334.546
1000
8.268971
8268.971
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Ohmite |
| Series | 270 |
| Package | Bulk |
| Features | Flame Retardant Coating, Safety |
| Tolerance | ±5% |
| Lead Style | Solder Lugs |
| Resistance | 500 Ohms |
| Composition | Wirewound |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 100W |
| Package / Case | Radial, Tubular |
| Product Status | Active |
| Mounting Feature | Brackets (not included) |
| Size / Dimension | 0.752" Dia x 6.500" L (19.10mm x 165.10mm) |
| Coating, Housing Type | Vitreous Enamel Coated |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 350°C |
| Temperature Coefficient | ±260ppm/°C |