
Ohmite
Product No:
L100J50KE
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
RES CHAS MNT 50K OHM 5% 100W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
16.3685
16.3685
10
14.7326
147.326
25
13.09518
327.3795
50
12.27685
613.8425
100
11.45833
1145.833
250
10.885442
2721.3605
500
10.435275
5217.6375
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Ohmite |
| Series | 270 |
| Package | Bulk |
| Features | Flame Retardant Coating, Safety |
| Tolerance | ±5% |
| Lead Style | Solder Lugs |
| Resistance | 50 kOhms |
| Composition | Wirewound |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 100W |
| Package / Case | Radial, Tubular |
| Product Status | Active |
| Mounting Feature | Brackets (not included) |
| Size / Dimension | 0.752" Dia x 6.500" L (19.10mm x 165.10mm) |
| Coating, Housing Type | Vitreous Enamel Coated |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 350°C |
| Temperature Coefficient | ±260ppm/°C |