Home / Rocker Switches / L12D1CCC1-00000-000
L12D1CCC1-00000-000
Carling Technologies
Product No:
L12D1CCC1-00000-000
Features -
Actuator Type Actuator Arm, Cap Required - Illuminated
Switch Function Off-Mom
Actuator Marking No Marking
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Voltage Rating - DC 12 V
Color - Actuator/Cap -
Current Rating (Amps) 20A (DC)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 44.04mm x 22.02mm
Illumination Type, Color LED, Red/Red
Illumination Voltage (Nominal) 12 VDC