Home / Rocker Switches / L12E1S001-AZZ81-100
L12E1S001-AZZ81-100
Carling Technologies
Product No:
L12E1S001-AZZ81-100
Features -
Actuator Type Concave (Curved)
Switch Function Off-Mom
Actuator Marking Low Beam, Vertical
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Voltage Rating - DC 12 V
Color - Actuator/Cap Black
Current Rating (Amps) 15A (DC)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 44.04mm x 22.02mm