
Ohmite
Product No:
L225J3K0E
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
RES CHAS MNT 3K OHM 5% 225W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
20.4155
20.4155
10
17.8391
178.391
25
16.1196
402.99
50
15.31362
765.681
100
14.7763
1477.63
250
13.97032
3492.58
500
13.433
6716.5
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Ohmite |
| Series | 270 |
| Package | Bulk |
| Features | Flame Retardant Coating, Safety |
| Tolerance | ±5% |
| Lead Style | Solder Lugs |
| Resistance | 3 kOhms |
| Composition | Wirewound |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 225W |
| Package / Case | Radial, Tubular |
| Product Status | Active |
| Mounting Feature | Brackets (not included) |
| Size / Dimension | 1.126" Dia x 10.500" L (28.60mm x 266.70mm) |
| Coating, Housing Type | Vitreous Enamel Coated |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 350°C |
| Temperature Coefficient | ±260ppm/°C |