Home / Rocker Switches / L24B1B0D1-AZ300-000
L24B1B0D1-AZ300-000
Carling Technologies
Product No:
L24B1B0D1-AZ300-000
Features -
Actuator Type Concave (Curved) - Illuminated
Switch Function On-On
Actuator Marking No Marking
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Voltage Rating - DC 24 V
Color - Actuator/Cap Black
Current Rating (Amps) 15A (DC)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 44.04mm x 22.02mm
Illumination Type, Color LED, Red
Illumination Voltage (Nominal) 24 VDC