Home / Rocker Switches / L24B3EJP1-3AAEK-1EK
L24B3EJP1-3AAEK-1EK
Carling Technologies
Product No:
L24B3EJP1-3AAEK-1EK
Manufacturer:
Carling Technologies
Description:
SWITCH ROCKER
User Guide
Mfr Carling Technologies
Series L
Circuit DPDT
Package Bulk
Features -
Actuator Type Concave (Curved) - Illuminated
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Product Status Active
Electrical Life 100,000 Cycles
Mechanical Life 100,000 Cycles
Switch Function On-On
Actuator Marking Low Beam, Vertical
Termination Style Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Voltage Rating - DC 24 V
Color - Actuator/Cap -
Current Rating (Amps) 15A (DC)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 44.04mm x 22.02mm
Illumination Type, Color LED, Amber/Green
Illumination Voltage (Nominal) 24 VDC