
Ohmite
Product No:
L25J15R
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
RES CHAS MNT 15 OHM 5% 25W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.36
8.36
10
7.83655
78.3655
25
7.31424
182.856
50
6.44347
322.1735
100
5.572795
557.2795
250
5.050314
1262.5785
500
4.702025
2351.0125
1000
4.353736
4353.736
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Ohmite |
| Series | 270 |
| Package | Bulk |
| Features | Flame Retardant Coating, Safety |
| Tolerance | ±5% |
| Lead Style | Solder Lugs |
| Resistance | 15 Ohms |
| Composition | Wirewound |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 25W |
| Package / Case | Radial, Tubular |
| Product Status | Active |
| Mounting Feature | Brackets (not included) |
| Size / Dimension | 0.563" Dia x 2.000" L (14.30mm x 50.80mm) |
| Coating, Housing Type | Vitreous Enamel Coated |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 350°C |
| Temperature Coefficient | ±400ppm/°C |