
Ohmite
Product No:
L25J2R0E
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
RES CHAS MNT 2 OHM 5% 25W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.3125
8.3125
10
7.7938
77.938
25
7.27396
181.849
50
6.40794
320.397
100
5.54211
554.211
250
5.022498
1255.6245
500
4.676128
2338.064
1000
4.329739
4329.739
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Ohmite |
| Series | 270 |
| Package | Bulk |
| Features | Flame Retardant Coating, Safety |
| Tolerance | ±5% |
| Lead Style | Solder Lugs |
| Resistance | 2 Ohms |
| Composition | Wirewound |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 25W |
| Package / Case | Radial, Tubular |
| Product Status | Active |
| Mounting Feature | Brackets (not included) |
| Size / Dimension | 0.563" Dia x 2.000" L (14.30mm x 50.80mm) |
| Coating, Housing Type | Vitreous Enamel Coated |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 350°C |
| Temperature Coefficient | ±400ppm/°C |