
STMicroelectronics
Product No:
L272D
Manufacturer:
Package:
16-SO
Batch:
-
Description:
IC OPAMP GP 2 CIRCUIT 16SO
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.781
3.781
10
3.3953
33.953
25
3.20948
80.237
100
2.781505
278.1505
250
2.638872
659.718
500
2.367856
1183.928
1000
2.018512
2018.512
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | STMicroelectronics |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Slew Rate | 1V/µs |
| Output Type | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Supply | 8mA |
| Number of Circuits | 2 |
| Base Product Number | L272 |
| Current - Input Bias | 300 nA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Gain Bandwidth Product | 350 kHz |
| Voltage - Input Offset | 15 mV |
| Supplier Device Package | 16-SO |
| Current - Output / Channel | 1 A |
| Voltage - Supply Span (Max) | 28 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 4 V |