
Ohmite
Product No:
L50J250
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
RES CHAS MNT 250 OHM 5% 50W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
11.058
11.058
10
10.05575
100.5575
25
9.05008
226.252
50
7.79304
389.652
100
7.164615
716.4615
250
6.787484
1696.871
500
6.536114
3268.057
1000
6.234451
6234.451
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Ohmite |
| Series | 270 |
| Package | Bulk |
| Features | Flame Retardant Coating, Safety |
| Tolerance | ±5% |
| Lead Style | Solder Lugs |
| Resistance | 250 Ohms |
| Composition | Wirewound |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 50W |
| Package / Case | Radial, Tubular |
| Product Status | Active |
| Mounting Feature | Brackets (not included) |
| Size / Dimension | 0.563" Dia x 4.000" L (14.30mm x 101.60mm) |
| Coating, Housing Type | Vitreous Enamel Coated |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 350°C |
| Temperature Coefficient | ±260ppm/°C |