
STMicroelectronics
Product No:
L7805CP
Manufacturer:
Package:
TO-220FP
Batch:
-
Description:
IC REG LINEAR 5V 1.5A TO220FP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.216
1.216
10
1.083
10.83
25
1.02828
25.707
100
0.84474
84.474
250
0.789602
197.4005
500
0.697794
348.897
1000
0.550896
550.896
2500
0.519707
1299.2675
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | STMicroelectronics |
| PSRR | 62dB (120Hz) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Product Status | Active |
| Control Features | - |
| Current - Output | 1.5A |
| Base Product Number | L7805 |
| Protection Features | Over Temperature, Short Circuit |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | 0°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 35V |
| Voltage Dropout (Max) | 2V @ 1A (Typ) |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | TO-220FP |
| Current - Quiescent (Iq) | 8 mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |