
STMicroelectronics
Product No:
L78L05ACUTR
Manufacturer:
Package:
SOT-89-3
Batch:
-
Description:
IC REG LINEAR 5V 100MA SOT89-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.5795
0.5795
10
0.4997
4.997
25
0.46626
11.6565
100
0.373065
37.3065
250
0.34637
86.5925
500
0.293094
146.547
1000
0.22648
226.48
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | STMicroelectronics |
| PSRR | 49dB (120Hz) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-243AA |
| Product Status | Active |
| Control Features | - |
| Current - Output | 100mA |
| Base Product Number | L78L05 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | 0°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 30V |
| Voltage Dropout (Max) | - |
| Current - Supply (Max) | 6 mA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | SOT-89-3 |
| Current - Quiescent (Iq) | 5.5 mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |