
STMicroelectronics
Product No:
L78L06ABZ
Manufacturer:
Package:
TO-92-3
Batch:
-
Description:
IC REG LINEAR 6V 100MA TO92-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.456
0.456
10
0.39045
3.9045
25
0.3648
9.12
100
0.291745
29.1745
250
0.270902
67.7255
500
0.229216
114.608
1000
0.177128
177.128
2500
0.1615
403.75
5000
0.151078
755.39
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | STMicroelectronics |
| PSRR | 46dB (120Hz) |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) |
| Product Status | Active |
| Control Features | - |
| Current - Output | 100mA |
| Base Product Number | L78L06 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 30V |
| Voltage Dropout (Max) | - |
| Current - Supply (Max) | 6 mA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | TO-92-3 |
| Current - Quiescent (Iq) | 5.5 mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 6V |