
STMicroelectronics
Product No:
L78L08ABD13TR
Manufacturer:
Package:
8-SOIC
Batch:
-
Description:
IC REG LINEAR 8V 100MA 8SO
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4085
0.4085
10
0.3515
3.515
25
0.32832
8.208
100
0.26277
26.277
250
0.243998
60.9995
500
0.206473
103.2365
1000
0.159552
159.552
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | STMicroelectronics |
| PSRR | 45dB (120Hz) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Control Features | - |
| Current - Output | 100mA |
| Base Product Number | L78L08 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 30V |
| Voltage Dropout (Max) | - |
| Current - Supply (Max) | 6 mA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Current - Quiescent (Iq) | 5.5 mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 8V |