
STMicroelectronics
Product No:
L79L05ABD13TR
Manufacturer:
Package:
8-SOIC
Batch:
-
Description:
IC REG LINEAR -5V 100MA 8SO
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.5605
0.5605
10
0.47785
4.7785
25
0.44574
11.1435
100
0.356725
35.6725
250
0.331208
82.802
500
0.28025
140.125
1000
0.216552
216.552
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | STMicroelectronics |
| PSRR | 49dB (120Hz) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Control Features | - |
| Current - Output | 100mA |
| Base Product Number | L79L05 |
| Protection Features | Over Temperature, Short Circuit |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Negative |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | -30V |
| Voltage Dropout (Max) | - |
| Current - Supply (Max) | 6 mA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Current - Quiescent (Iq) | 5.5 mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | -5V |