
Nichicon
Product No:
LAK2D470MELZ20
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 200V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.2775
3.2775
10
2.6543
26.543
50
2.31686
115.843
100
2.027205
202.7205
500
1.544567
772.2835
1000
1.351489
1351.489
2500
1.303229
3258.0725
5000
1.25496
6274.8
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LAK |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 47 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 200 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 350 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 420 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |