
Nichicon
Product No:
LAQ2D471MELB25
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.574
6.574
10
5.9128
59.128
50
5.1243
256.215
100
4.46728
446.728
500
3.67897
1839.485
1000
3.416181
3416.181
2500
3.350479
8376.1975
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LAQ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 470 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 200 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.45 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.74 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |