
Nichicon
Product No:
LAQ2G101MELZ30
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.6335
5.6335
10
5.0673
50.673
50
4.39185
219.5925
100
3.82888
382.888
500
3.153183
1576.5915
1000
2.927948
2927.948
2500
2.871641
7179.1025
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LAQ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 100 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.260" (32.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 660 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 759 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |