
Nichicon
Product No:
LAQ2G151MELA35
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.4695
6.4695
10
5.7551
57.551
50
5.03538
251.769
100
4.6037
460.37
500
3.956313
1978.1565
1000
3.668586
3668.586
2500
3.596652
8991.63
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LAQ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 150 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.457" (37.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 850 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 977.5 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |