
Nichicon
Product No:
LAQ2G390MELZ25
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 39UF 20% 400V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.769
4.769
10
3.84845
38.4845
50
3.30999
165.4995
100
3.002095
300.2095
500
2.232291
1116.1455
1000
2.078344
2078.344
2500
2.001365
5003.4125
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LAQ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 39 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 300 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 345 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |