
Nichicon
Product No:
LAQ2G680MELZ25
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 68UF 20% 400V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.0065
5.0065
10
4.50585
45.0585
50
3.90469
195.2345
100
3.404135
340.4135
500
2.803431
1401.7155
1000
2.60318
2603.18
2500
2.553116
6382.79
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LAQ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 68 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 510 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 586.5 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |