
Nichicon
Product No:
LAR2D821MELA35
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.4815
5.4815
10
4.93145
49.3145
50
4.27386
213.693
100
3.7259
372.59
500
3.068386
1534.193
1000
2.849212
2849.212
2500
2.794416
6986.04
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LAR |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 820 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 200 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.378" (35.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.04 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.36 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |