
Nichicon
Product No:
LAR2E471MELA35
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.4315
6.4315
10
5.7855
57.855
50
5.0141
250.705
100
4.37133
437.133
500
3.599892
1799.946
1000
3.342765
3342.765
2500
3.278478
8196.195
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LAR |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 470 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 250 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.378" (35.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.4 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.1 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |