
Nichicon
Product No:
LAR2E561MELA35
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.959
4.959
10
4.4593
44.593
50
3.8646
193.23
100
3.369175
336.9175
500
2.774627
1387.3135
1000
2.576448
2576.448
2500
2.526896
6317.24
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LAR |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 560 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 250 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.378" (35.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.5 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.25 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |