
Nichicon
Product No:
LAR2E821MELB35
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.7545
6.7545
10
6.0059
60.059
50
5.25502
262.751
100
4.80453
480.453
500
4.12889
2064.445
1000
3.828614
3828.614
2500
3.753545
9383.8625
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LAR |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 820 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 250 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.378" (35.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |