
Nichicon
Product No:
LAR2G181MELB25
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.7405
4.7405
10
4.26455
42.6455
50
3.69588
184.794
100
3.22202
322.202
500
2.653388
1326.694
1000
2.463872
2463.872
2500
2.416486
6041.215
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LAR |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 180 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.984" (25.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 950 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.3585 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |