
Nichicon
Product No:
LAR2G221MELA35
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.2915
5.2915
10
4.75855
47.5855
50
4.12395
206.1975
100
3.59518
359.518
500
2.960751
1480.3755
1000
2.749272
2749.272
2500
2.696404
6741.01
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LAR |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 220 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.378" (35.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.1 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.573 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |