
Nichicon
Product No:
LAR2G271MELA40
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.137
6.137
10
5.52045
55.2045
50
4.7842
239.21
100
4.170785
417.0785
500
3.434782
1717.391
1000
3.189435
3189.435
2500
3.128103
7820.2575
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LAR |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 270 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.575" (40.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.22 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.7446 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |