
Nichicon
Product No:
LAR2W151MELZ40
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.054
5.054
10
4.55145
45.5145
50
3.94497
197.2485
100
3.43919
343.919
500
2.832235
1416.1175
1000
2.629942
2629.942
2500
2.579364
6448.41
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LAR |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 150 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 450 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.575" (40.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 790 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 908.5 mA @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |