
Nichicon
Product No:
LAS2W101MELA25
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.232
6.232
10
5.6069
56.069
50
4.85944
242.972
100
4.236525
423.6525
500
3.488894
1744.447
1000
3.23968
3239.68
2500
3.17738
7943.45
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LAS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 100 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 450 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 710 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 816.5 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |