
Nichicon
Product No:
LAS2W121MELA30
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.688
6.688
10
6.0154
60.154
50
5.21303
260.6515
100
4.544705
454.4705
500
3.742677
1871.3385
1000
3.475347
3475.347
2500
3.408514
8521.285
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LAS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 120 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 450 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.260" (32.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 760 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 874 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |