
Nichicon
Product No:
LAS2W151MELA35
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.3365
6.3365
10
5.6354
56.354
50
4.93145
246.5725
100
4.5087
450.87
500
3.874651
1937.3255
1000
3.592852
3592.852
2500
3.52241
8806.025
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LAS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 150 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 450 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.457" (37.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 880 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.012 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |