
E-Switch
Product No:
LB22F2GQ1111
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH PB DPDT 3A 250V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
10.716
10.716
10
9.6577
96.577
28
9.253674
259.102872
56
8.798358
492.708048
84
8.444484
709.336656
252
7.938798
2000.577096
448
7.332024
3284.746752
952
7.079191
6739.389832
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | E-Switch |
| Type | Anti-Vandal, Illuminated |
| Series | LB22 |
| Circuit | DPDT |
| Package | Tray |
| Features | - |
| Actuator Type | Round, Button, Flush |
| Mounting Type | Panel Mount, Front |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 50,000 Cycles |
| Mechanical Life | - |
| Switch Function | On-On |
| Termination Style | Solder Lug |
| Ingress Protection | IP65 - Dust Tight, Water Resistant |
| Voltage Rating - AC | 250 V |
| Color - Actuator/Cap | Red |
| Current Rating (Amps) | 3A (AC) |
| Operating Temperature | -20°C ~ 55°C |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 22.00mm Dia |
| Illumination Type, Color | LED, Red |
| Illumination Voltage (Nominal) | 3 VDC |