
Taiyo Yuden
Product No:
LBC2012T1R0MV
Manufacturer:
Package:
0805 (2012 Metric)
Batch:
-
Description:
FIXED IND 1UH 620MA 190 MOHM SMD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.304
0.304
10
0.2698
2.698
25
0.2356
5.89
50
0.20216
10.108
100
0.18525
18.525
250
0.168378
42.0945
500
0.158289
79.1445
1000
0.121239
121.239
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Taiyo Yuden |
| Type | Wirewound |
| Series | LB, C Type |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Q @ Freq | - |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | ±20% |
| Inductance | 1 µH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Product Status | Not For New Designs |
| Material - Core | - |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| DC Resistance (DCR) | 190mOhm |
| Current Rating (Amps) | 620 mA |
| Height - Seated (Max) | 0.057" (1.45mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Supplier Device Package | 0805 (2012 Metric) |
| Frequency - Self Resonant | 100MHz |
| Current - Saturation (Isat) | - |
| Inductance Frequency - Test | 7.96 MHz |