
Taiyo Yuden
Product No:
LBC2016T150K
Manufacturer:
Package:
0806 (2016 Metric)
Batch:
-
Description:
FIXED IND 15UH 200MA 1.2 OHM SMD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.171
0.171
10
0.15105
1.5105
25
0.13452
3.363
50
0.11419
5.7095
100
0.1007
10.07
250
0.09234
23.085
500
0.083961
41.9805
1000
0.070528
70.528
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Taiyo Yuden |
| Type | Wirewound |
| Series | LB, C Type |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | - |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | ±10% |
| Inductance | 15 µH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 0806 (2016 Metric) |
| Product Status | Not For New Designs |
| Material - Core | - |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm) |
| DC Resistance (DCR) | 1.2Ohm |
| Current Rating (Amps) | 200 mA |
| Height - Seated (Max) | 0.071" (1.80mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Supplier Device Package | 0806 (2016 Metric) |
| Frequency - Self Resonant | 28MHz |
| Current - Saturation (Isat) | - |
| Inductance Frequency - Test | 2.52 MHz |