
E-Switch
Product No:
LC2259EENP
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH PUSH DPDT 0.3A 30V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.0165
1.0165
10
0.90725
9.0725
25
0.86146
21.5365
50
0.81928
40.964
100
0.780995
78.0995
250
0.746548
186.637
500
0.669978
334.989
1000
0.631684
631.684
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | E-Switch |
| Type | Standard |
| Series | LC |
| Circuit | DPDT |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Actuator Type | Plunger for Cap |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 10,000 Cycles |
| Mechanical Life | - |
| Switch Function | On-On |
| Actuator Marking | No Marking |
| Termination Style | PC Pin |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | LC2259 |
| Voltage Rating - DC | 30 V |
| Color - Actuator/Cap | - |
| Current Rating (Amps) | 300mA (DC) |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C |
| Panel Cutout Dimensions | - |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |