
Taiyo Yuden
Product No:
LCCNF1608KKTR24MA
Manufacturer:
Package:
0603
Batch:
-
Description:
INDUCTOR MULTILAYER 0.24UH 0603
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4655
0.4655
10
0.40945
4.0945
25
0.38
9.5
50
0.32167
16.0835
100
0.29241
29.241
250
0.274854
68.7135
500
0.245613
122.8065
1000
0.198835
198.835
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Taiyo Yuden |
| Type | Multilayer |
| Series | LCCN |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | - |
| Q @ Freq | - |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | ±20% |
| Inductance | 240 nH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Product Status | Active |
| Material - Core | Metal |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
| DC Resistance (DCR) | 35mOhm Max |
| Current Rating (Amps) | 3.8 A |
| Height - Seated (Max) | 0.039" (1.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Supplier Device Package | 0603 |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Current - Saturation (Isat) | 3.2A |
| Inductance Frequency - Test | 1 MHz |