Home / TVS Diodes / LCE10A-E3/73
LCE10A-E3/73
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
LCE10A-E3/73
Package:
1.5KE
Batch:
Datasheet:
Description:
TVS DIODE 10VWM 17VC 1.5KE
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Type Zener
Series TransZorb®
Package Tape & Box (TB)
Applications General Purpose
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-201AA, DO-27, Axial
Product Status Obsolete
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Base Product Number LCE10
Operating Temperature -65°C ~ 175°C (TJ)
Power Line Protection No
Capacitance @ Frequency -
Supplier Device Package 1.5KE
Unidirectional Channels 1
Voltage - Breakdown (Min) 11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 17V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 10V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 88A