
Littelfuse Inc.
Product No:
LCE6.5A-B
Manufacturer:
Package:
DO-201
Batch:
-
Description:
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC DO201
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.646
0.646
10
0.56905
5.6905
100
0.435955
43.5955
500
0.34466
172.33
1000
0.275718
275.718
2000
0.249878
499.756
5000
0.232636
1163.18
10000
0.224029
2240.29
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Type | Zener |
| Series | LCE |
| Package | Bulk |
| Applications | General Purpose |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | DO-201AA, DO-27, Axial |
| Product Status | Active |
| Power - Peak Pulse | 1500W (1.5kW) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Power Line Protection | No |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Supplier Device Package | DO-201 |
| Unidirectional Channels | 1 |
| Voltage - Breakdown (Min) | 7.22V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 11.2V |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 6.5V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 100A |