
Taiyo Yuden
Product No:
LCXND6060WKL1R5NMG
Manufacturer:
Package:
2424
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
FIXED IND 1.5UH 3.6A 31.2MOHM SM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.532
0.532
10
0.4636
4.636
25
0.43016
10.754
50
0.36404
18.202
100
0.33098
33.098
250
0.311182
77.7955
500
0.278065
139.0325
1000
0.225102
225.102
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Taiyo Yuden |
| Type | Wirewound |
| Series | LCXN |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | - |
| Q @ Freq | - |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | ±30% |
| Inductance | 1.5 µH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 2424 (6060 Metric) |
| Product Status | Active |
| Material - Core | Ferrite |
| Size / Dimension | 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm) |
| DC Resistance (DCR) | 26mOhm |
| Current Rating (Amps) | 3.6 A |
| Height - Seated (Max) | 0.079" (2.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Supplier Device Package | 2424 |
| Frequency - Self Resonant | 93MHz |
| Current - Saturation (Isat) | 4.3A |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |