LDQ2G121MERYGA
Nichicon
Product No:
LDQ2G121MERYGA
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 400V RADIAL
User Guide
Mfr Nichicon
Series LDQ
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 120 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.787" Dia x 1.575" L (20.00mm x 40.00mm)
Height - Seated (Max) 0.787" (20.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 750 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.0725 A @ 50 kHz