LDQ2G271MERZGA
Nichicon
Product No:
LDQ2G271MERZGA
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 400V RADIAL
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 270 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.335" (8.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.866" Dia x 2.362" L (22.00mm x 60.00mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.22 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.7446 A @ 50 kHz