
STMicroelectronics
Product No:
LF253DT
Manufacturer:
Package:
8-SOIC
Batch:
-
Description:
IC OPAMP JFET 2 CIRCUIT 8SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.6055
1.6055
10
1.4326
14.326
25
1.36002
34.0005
100
1.11701
111.701
250
1.044202
261.0505
500
0.922792
461.396
1000
0.728517
728.517
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | STMicroelectronics |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Slew Rate | 16V/µs |
| Output Type | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Amplifier Type | J-FET |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Supply | 1.4mA (x2 Channels) |
| Number of Circuits | 2 |
| Base Product Number | LF253 |
| Current - Input Bias | 20 pA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Gain Bandwidth Product | 4 MHz |
| Voltage - Input Offset | 3 mV |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Current - Output / Channel | 40 mA |
| Voltage - Supply Span (Max) | 36 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 6 V |