
Texas Instruments
Product No:
LF353P
Manufacturer:
Package:
8-PDIP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC OPAMP JFET 2 CIRCUIT 8DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.7695
0.7695
10
0.6745
6.745
25
0.63384
15.846
100
0.517465
51.7465
250
0.480624
120.156
500
0.409032
204.516
1000
0.327228
327.228
2500
0.296552
741.38
5000
0.276098
1380.49
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Slew Rate | 13V/µs |
| Output Type | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Amplifier Type | J-FET |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Current - Supply | 3.6mA (x2 Channels) |
| Number of Circuits | 2 |
| Base Product Number | LF353 |
| Current - Input Bias | 50 pA |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Gain Bandwidth Product | 3 MHz |
| Voltage - Input Offset | 5 mV |
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
| Current - Output / Channel | 40 mA |
| Voltage - Supply Span (Max) | 36 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 7 V |