LGC2H271MELB35
Nichicon
Product No:
LGC2H271MELB35
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 500V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 270 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 500 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.476" (37.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.48 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.1164 A @ 50 kHz