
Nichicon
Product No:
LGG2C102MELA35
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 160V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.7975
4.7975
10
4.32155
43.2155
50
3.74509
187.2545
100
3.265055
326.5055
500
2.688842
1344.421
1000
2.49679
2496.79
2500
2.448777
6121.9425
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGG |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 160 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.457" (37.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.2 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.3 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |