
Nichicon
Product No:
LGG2C102MELB25
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 160V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.3485
5.3485
10
4.81175
48.1175
50
4.17012
208.506
100
3.635555
363.5555
500
2.994001
1497.0005
1000
2.780137
2780.137
2500
2.726671
6816.6775
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGG |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 160 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.2 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.3 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |