
Nichicon
Product No:
LGG2W221MELB30
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.7545
6.7545
10
6.0781
60.781
50
5.26737
263.3685
100
4.59211
459.211
500
3.781703
1890.8515
1000
3.51159
3511.59
2500
3.444054
8610.135
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGG |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 220 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 450 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.260" (32.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 790 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.1297 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |